Vision Perfekt » BLOG » Historia okularów

Historia okularówPierwsze okulary z roku ok.1000 wykonane ze szkła lub kwarcu poprzez umieszczenie ich na księgach wykorzystywane były jedynie do czytania. Już około 1280 roku we Florencji produkowane były pierwsze na większa skale soczewki oprawione w uchwyt pełniące funkcje lupy. W XIV wieku min. we Włoszech, Francji i Niemczech produkowano już okulary z dwóch soczewek połączonych specjalnymi uchwytami umożliwiających osadzenie na nosie przy wykorzystaniu drewna, skóry czy kość.

1.JPG
W drugiej połowie XIV wieku wykorzystywano do produkcji opraw złoto, srebro, miedzi lub żelazo w celu uzyskania plastyczności oprawki, zwiększając komfort użytkowników okularów. Dopiero w XVI i XVII wieku uwzględniono wygodę noszących okulary w konstruowaniu oprawek, a nawet traktowano je jako element biżuterii projektowany zgodnie z kierunkami obecnie panującej mody. Zastanawiano się również nad technologią soczewek korekcyjnych do różnych wad wzroku. Londyński optyk E. Scarlet wynalazł pierwsze oprawy z zausznikami.

W XVIII wieku wielu projektantów sprzętów medycznych oraz optyków zajęło się udogodnieniami w konstrukcji oprawek oraz barwień szkieł okularowych pełniących funkcję obecnie stosowanych okularów przeciwsłonecznych. W 1780 roku powstały tzw. largony, stosowane często jako element ozdobny ze względu na bogate zdobienia. Kolejno Amerykanin B. Franklin wynalazł soczewkę dwuogniskową, która pozwoliła na używanie jednych okularów do korekcji zarówno dali jak i bliży.

W XIX wieku wynaleziono pierwsze soczewki do korekcji astygmatyzmu oraz soczewki wieloogniskowe (progresywne) w celu widzenia we wszystkich odległościach. Od 2008 roku wiele firm produkujących oprawy okularowe konkuruje między sobą projektując okulary wygodne, specjalistyczne i uniwersalne. Manipulacja kolorem oraz tworzywem pozwala im na tworzenie wielu ciekawych i oryginalnych rozwiązań.